• امروز : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 21 February - 2024
کل اخبار 139اخبار امروز : 0
7

شرایط استفاده از #کارت_بیمه‌_ورزشی:

  • کد خبر : 625
  • 02 اردیبهشت 1401 - 10:57
شرایط استفاده از #کارت_بیمه‌_ورزشی:

به گزارش پایگاه خبری ورزش غرب؛ حتما شما هم بارها هنگام اعلام برنامه ‌های ورزشی و امثال آن با عبارت “همراه داشتن بیمه ورزشی الزامی است” به عنوان یکی از شروط حضور در باشگاه برخورد داشته اید. اما نکته قابل تأمل اینجاست که این کار‌ت های بیمه های ورزشی در عمل و موقع لزوم تا […]

به گزارش پایگاه خبری ورزش غرب؛ حتما شما هم بارها هنگام اعلام برنامه ‌های ورزشی و امثال آن با عبارت “همراه داشتن بیمه ورزشی الزامی است” به عنوان یکی از شروط حضور در باشگاه برخورد داشته اید.

اما نکته قابل تأمل اینجاست که این کار‌ت های بیمه های ورزشی در عمل و موقع لزوم تا چه حد به کار شما خواهند آمد؟!

در واقع مسأله اصلی اینجاست که این موضوع دارای دو بخش مجزاست که باید به صورت جدا مورد بررسی قرار گیرند. قسمت نخست قضیه اقدام شما برای ثبت نام چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری و پرداخت مبلغ عضویت و اخذ کارت بیمه ورزشی است. تا به اینجا مشکل چندانی وجود ندارد.

اما فرض کنیم ، اتفاقی برای شما رخ دهد. درست در همین جا سوالی مطرح می‌شود و آن این است که آیا با وجود در دست داشتن کارت بیمه ورزشی و پرداخت حق عضویت، شما مشمول استفاده از این بیمه و خدمات آن خواهید شد؟

اشاره به ابعاد حقوقی موضوع، مسأله را برای شما روشن تر خواهد کرد، زیرا استفاده از امکانات و پوشش های بیمه ای علاوه بر داشتن کارت بیمه ورزشی شرایط دیگری را نیز لازم دارد که بدون جمیع آنها، شما تحت پوشش بیمه و خدمات آن قرار نخواهید گرفت.

در اینجا به چند شرط مهم از این شرایط اشاره می‌کنیم:

۱⃣ مطابق تبصره ۱ ماده ۱۵ آیین‌نامه کمیته خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی: «پرداخت هزینه خدمات درمانی و غرامت فوت و نقص عضو فقط به آن دسته از آسیب‌های ورزشی تعلق می گیرد که در اماکن دارای مجوز اداره کل ورزش و جوانان یا سایر وزارتخانه ها اتفاق افتاده باشد؛ بدیهی است در غیر این صورت این فدراسیون از ارائه خدمات معذور خواهد بود.»

۲⃣ مطابق ماده ۴۹ همین آیین نامه: «مسئولین ورزشگاه ها، باشگاه ها، اماکن ورزشی، سرپرستان مسابقات و مربیان رشته‌های مختلف ورزشی موظفند هنگام برگزاری مسابقات، تمرینات، کلاس‌های آموزشی و مأموریت‌های ورزشی فرم‌ های گزارش حادثه ورزشی را در اختیار داشته باشند و برای ورزشکار آسیب دیده طبق دستورالعمل نسبت به تنظیم و تایید آن به شرح زیر اقدام نمایند:

«پس از وقوع هر حادثه ورزشی فرم گزارش حادثه باید توسط کادر پزشکی حاضر در مسابقات، مسئول باشگاه، مربی یا سرپرست مسابقات با ذکر مشخصات عضویت فرد براساس کارت عضویت، زمان و مکان ایجاد آسیب، موضع آسیب دیده، نحوه بروز آسیب شامل شکایات و نشانه‌های ورزشکار پس از آسیب‌دیدگی به طور دقیق تکمیل شده، مهر و امضاء گردد.»

۳⃣ همین آیین‌نامه در فصل چهاردهم و ذیل عنوان موارد خارج از تعهد فدراسیون پزشکی ورزشی به ذکر مصادیقی از عدم پوشش بیمه پرداخته، که از آن جمله می‌توان به «هزینه درمان آسیب ناشی از فعالیت‌های ورزشی در اماکن ورزشی فاقد مجوز» اشاره داشت.

نتیجه‌گیری: با توجه به نحوه نگارش آیین نامه مذکور باید پذیرفت که از منظر منطق حقوقی، پرداخت غرامت به ورزشکاران در صورتی امکان‌پذیر است که نخست ورزشکار مورد نظر دارای کارت بیمه ورزشی معتبر باشد، دوم ورزشکار حتما عضو یکی از باشگاه ‌هایی که به طریق قانونی و مطابق قوانین مربوطه به ثبت رسیده‌اند فعالیت کرده و در نتیجه فعالیت فوق در چهارچوب ورزش مورد نظر دچار آسیب شده باشد، سوم فرم گزارش حادثه توسط پزشک مسئول و مربی تیم بلافاصله تنظیم شده باشد.

در نتیجه و به صراحت قانون افرادی که یک یا همه شرایط فوق را در هنگام ورود آسیب به آنها نداشته باشند به هیچ وجه، حتی با داشتن کارت بیمه ورزشی نمی‌توانند از مزایای بیمه ورزشی استفاده کنند.

لینک کوتاه : https://www.varzeshgharb.ir/?p=625

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.